Projekt Krokus 2018

Již druhým rokem se s našimi žáky 9. tříd zapojujeme do Projektu Krokus, který realizuje irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) ve spolupráci s Oddělením pro vzdělávání a kulturu Židovského muzea v Praze.

Projekt je realizován na mnoha školách v Irsku, odkud iniciativa vzešla, ale i po celém světě. Každoročně se do něj zapojí řada dalších škol. Organizace každé zapojené škole zdarma poskytne zásilku 50ks cibulek žlutých krokusů, které účastníci projektu na podzim zasadí jako připomínku jednoho a půl milionu židovských dětí a tisíců dalších dětí, jež zemřely během šoa. Žlutá barva květů krokusů připomíná žlutou Davidovu hvězdu, kterou byli Židé nuceni během nacistické nadvlády nosit na svých oděvech.

Téma holocaustu jsme si přiblížili několika válečnými příběhy našich krajanů a samotné sázení krokusů provedli se žáky devátých tříd v úterý dne 13. listopadu na školní zahradě za mimořádně krásného a slunného počasí. Na jednom z vyvýšených záhonů by nám mělo na jaře vykvést 54 žlutých krokusů, které jsme v zásilce obdrželi. Symbolicky a zároveň nevšedně nám připomenou zmařené životy dětí za druhé světové války.

Ing. Mgr. Josef Byrtus