EXKURZE JURAPARK KRASIEJÓW

Na základě pozvání partnerské školy im. Jana Brzechwy v Gogolinie se obě sedmé třídy mohly šestého června zúčastnit mimořádně podařené exkurze do polského Krasiejowa, kde navštívili místní Jurapark.

Poté, co jsme absolvovali tříhodinovou cestu pohodlným autobusem, nás v Krasiejówie přivítala ředitelka školy paní Kinga Kaptur. Prohlídku Juraparku jsme začali v pavilonu Evoluce člověka, kde jsme dostali slušivé modré čepičky, přilbu s 3D brýlemi, jejíž největší výhodou bylo, že „uměla mluvit česky“ , a mohli jsme vstoupit. V pavilonu nás nejprve čekal krátký film, poté jsme mohli pomocí 3D animací a komentářů postupně zhlédnout vývoj člověka ve všech stádiích, včetně umění, mezilidských vztahů a vývoje společnosti, což shrnul opět krátký 3D film na konci, po kterém jsme si mohli prohlédnout sbírku místních artefaktů – lebek, kostí, ale například kopie Venuší z různých částí Evropy.

Z pavilonu Evoluce člověka jsme se přesunuli do hlavního areálu Juraparku, kde jsme se nejprve mohli necelou půlhodinu vyřádit v parku zábavy a poté sníst vydatný oběd – kuřecí řízek, hranolky a zeleninový salát – co více si přát?! Co bylo dál? Nasedli jsme do vlaku, který nás provezl Tunelem času. Ten byl jak jinak v 3D provedení a ukázal nám, jak vznikala naše planeta a co umožnilo život na Zemi. Krátký film byl velmi dobře zpracován a doplněn několika krásnými efekty – zvláště výbuchy super sopek byly velmi efektivní.

Náš výlet pokračoval procházkou s polským průvodcem, česky mluvící bohužel onemocněl, což však nevadilo, protože polský průvodce mluvil velmi výstižně, já jsem se snažil o živé překládání a informace svým odborným výkladem doplňoval pan učitel Minks. Během procházky jsme zhlédli celou řadu dinosaurů, jejich předchůdců a o každém z nich jsme se dozvěděli několik zajímavostí a užitečných informací. Další částí naší exkurze byla prohlídka Oceanária, opět v 3D provedení, které nám ukázalo vodní prehistorické (po)tvory ve velmi reálném zobrazení. Vše bylo zakončeno avizovaným, leč velmi efektním a překvapivým útokem žraloka na naši skupinu, která se při něm doslova otřásla.

Další velmi pozoruhodnou zkušeností byla návštěva 5D kina. Ano, 3D a 4D technologie již pro nás byly překonané. Zde jsme se během desetiminutové prezentace mohli na vlastní tělo seznámit s dinosaury (Meet the Dino). Jednalo se o vskutku grandiózní vyvrcholení prohlídky parku, po kterém jsme poděkovali paní ředitelce a přesunuli jsme se na kolotočové atrakce, které byly v parku. A co více – byly v ceně vstupenky! Zde jsme vyzkoušeli vše, co se dalo, někteří i to, co se nedalo. Pak jsme si pochutnali na zmrzlině a přes obchod se suvenýry jsme se odebrali zpět do našeho autokaru.

Celou exkurzi, která byla skvěle připravena, provázelo mimořádně přívětivé počasí a akci jsme si všichni patřičně užívali. Drtivá většina našich sedmáků podobný Jurapark ještě nikdy nenavštívila a mohli si tak velmi zábavnou formou rozšířit své obzory. Pedagogický doprovod během akce zajišťovali třídní učitelé sedmých tříd: Ivona Ćmielová a Petr Sikora, které svými znalostmi z oboru doplňoval pan učitel Tomáš Minks. S kolegy jsme se shodli, že

se jedná o jednu z nejlepších, ne-li úplně nejlepší jednodenní exkurzi za dobu, kdy v Písku učíme.

Závěrem velmi děkuji a vyjadřuji značnou úctu naším polským partnerům, zejména ředitelce školy, paní Kinze Kaptur, za to, že nám akci v tak velkém rozsahu nejen umožnili realizovat, ale hlavně ji výborně zorganizovali. Sluší se dodat, že náš polský partner financoval celkové vstupné, oběd a občerstvení, a to v celkové částce 515 Kč na osobu při účasti 35 žáků a 3 pedagogických pracovníků. Naši žáci si tak pouze zaplatili autobus a pojištění – DĚKUJEME!!!!

V tomto školním roce se naši žáci čtvrtých až šestých tříd zúčastnili sportovně pojatého vítání jara v Gogolinie, naši polští kamarádi přijeli na dvoudenní sportovní akci Mezinárodní sportovní dny obce Písek a teď naši sedmáci navštívili Jurapak Krasiejów – při všech akcích se utvářely vazby mezi českými a polskými dětmi, a všichni si je vyloženě užívali. O družební akce je velký zájem a dovolím si citovat paní ředitelku Kaptur: „O wyjazd do Piska jest u nas walka!“ Spolupráce ZŠ a MŠ Písek a PSP n3 Gogolin má smysl a funguje více než dobře!!

garant spolupráce s PSP n3 Gogolin